OFİS KOLTUĞU AMORTİSÖRÜ HAKKINDA

Ofis koltuğu amortisörü son zamanlarda çok fazla gündeme gelen ve ofis koltukları için olmazsa olmazlardan biri olan özelliktir. Ofis koltuklarının tasarımı, yapısı iş kalitesi için oldukça önemlidir. İşverenler, ofis ortamında konforlu ve çalışma performansını arttıracak bir ortam oluşturmaya özen göstermelidir. Ofis ortamında çalışan kişilerin mesai saatleri içinde rahat hareket etmeleri için ofis koltuğu ve masasının kullanışlı olması gerekmektedir. Özellikle mesai saatinin büyük bir kısmını oturarak geçiren çalışanlar için ofis koltuğunun rahat olması oldukça önemlidir. Ofis ortamında bulunan tüm mobilyaların farklı farklı özellikleri karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikler mobilyaların daha kullanışlı olmasını sağlamaktadır. Bazı özellikler bazı mobilyalar için olmazsa olmaz bir hâl almaktadır. Ofis koltukları için de amortisör gerekli olarak görülen bir özelliktir. Ofis koltuklarının öne çıkan özelliği amortisör, son zamanlarda daha popüler hâle gelmektedir. Günden güne standartlaşan amortisör, ofis ortamında çalışanlar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Peki ofis koltuğu amortisörü nedir ? , inceleyelim.

Ofis koltuklarının rahatlığı kadar çalışanların sağlığını olumsuz etkilememesi de oldukça önemlidir. Çalışanların koltuğa oturduklarında vücutlarının aldığı şekle fazlasıyla dikkat edilmelidir. Bel, omurga gibi bölgelerde oluşan sağlık problemlerinin birçoğu yanlış oturma ya da sağlıksız koltuklarda oturma ile alakalıdır. Ofis koltuğu amortisörü ile çalışanların sağlığı ön planda tutulmaktadır. Bu özellik sayesinde uzun saatler boyunca otursanız da belinizde ya da vücudunuzun başka bölümlerinde sorun yaşama riskinizin en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır. Ofis ortamında çalışan işçilerin ve işverenlerin en büyük problemlerinden birinin sürekli oturmaya bağlı olarak ortaya çıkan bel ağrıları olduğu düşünülürse, amortisörün ne kadar gerekli olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır. Ofis koltuğu amortisörü, belinizin tutulmasını ya da ağrımasın büyük oranda engelleyerek günün geri kalanını daha verimli geçirmenizi sağlamaktadır. Bel ağrılarını önleme noktasında öne çıkan bir özellik olan amortisör, belin dik olmasını sağladığı için yalnızca ofislerde değil birçok ortamda tercih edilmektedir. Ofis koltuğu amortisörü sayesinde yükseklik ayarlaması yapabilir ve vücudunuzun rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Ofis koltuklarının yükseklik ayarlama kolunda bulunan ve yavaş bir biçimde inip kalkan mekanizma, amortisörün görevi olarak karşımıza çıkmaktadır. Amortisör sayesinde yüksekliğin isteğe bağlı olarak kolaylıkla ayarlanması oldukça kolaydır. Ofis koltuğunun bu özelliği, ergonomik koşulların oluşmasını sağladığı için birçok sektörde tercih edilmektedir. Ofis koltuklarının rahatlığı, insan sağlığına zararının olmaması, bel ağrıları sebebiyle motivasyon kaybı yaşanmaması ve çalışma performansının düşmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu noktada işverenlerin ofis mobilyaları seçiminde son derece özenli davranmaları gerekmektedir. İşverenler, hem kendileri için hem de çalışanlar için en konforlu ve sağlıklı koşulları oluşturduklarında daha verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirler. Çalışanların sağlıklı ve mutlu olması, işverenler için son derece önemlidir. Ofis koltuğu seçimi, birçok noktada hem çalışma performansını hem de kişinin motivasyonunu etkilediği için göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Ofis koltuğu temin ederken mutlaka sahip olduğu özelliklere dikkat etmeli ve en kullanışlı olanı temin etmelisiniz.

Farklı Özellikleri İle Öne Çıkan Koltuk Çeşitleri

Koltuklar, farklı kullanım alanları ve farklı özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. Ofis ortamında, ev ortamında, oyun alanlarında, resmi ortamlarda ve daha birçok yerde birbirinden farklı koltuk çeşitleri tercih edilmektedir. Örneğin resmi ortamlarda yönetici koltuğu olarak da bilinen fileli makam koltuğu öne çıkmaktadır. Fileli makam koltukları hem rahatlığı hem de klasik duruşu ile resmi ortamlar için son derece uygundur. Aynı zamanda fileli makam koltuğu modelleri çok çeşitlidir ve her ortama uygun modeller mevcuttur. Bu özelliği sayesinde uzun yıllardan beri sıklıkla kullanılmaktadır. Fileli makam koltuğu modellerinde farklı renk seçenekleri karşımıza çıkmaktadır. Siyah, lacivert gibi koyu renklerden beyaz, krem gibi açık renklere kadar birçok renk çeşidini kolaylıkla bulabilirsiniz. Ortamın genel dekorasyonuna, diğer mobilyaların rengine ve tasarımına da dikkate alarak uygun fileli makam koltuğunu temin edebilirsiniz. Fileli makam koltuklarının en büyük avantajlarından biri sırt bölgesinin fileli olması ve bu sayede oturan kişilerin terlemesini engellemesidir. Bu özel file sayesinde koltuğun sırt ve bel kısımları hava alabilmektedir. Hava alabilen bir yapıda olan fileli makam koltukları, günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

Standart personel koltukları da birçok ortamda karşımıza çıkmaktadır. Personel koltuğu seçimi yapılırken oturan kişinin sırtına ve kalçasına çok baskı yapmamasına dikkat edilmelidir. Koltuğa oturan kişinin uzun saatler boyunca verimli bir iş yapması için koltuğun rahatlığı çok önemlidir. Personel koltuğu seçiminde mutlaka çok sert olmamasına özen gösterilmelidir. Ofis koltuğunun ayakları rahatsız etmeyecek köşelere sahip olduğunda da konforlu bir ortam yaratılabilir. Aynı zamanda ofis koltuğunun kumaş özellikleri de oldukça önemlidir. Rahat ve terletmeyen kumaşlı ofis koltukları son zamanlarda daha fazla tercih edilmektedir. Birçok çalışan ofis koltuğuna yaslandığında geriye doğru bir miktar esnemesini istemektedir. Esnek yapıda bir ofis koltuğu olduğunda çalışanların vücutlarını rahatlatmaları ve dinlendirmeleri daha kolay olmaktadır. Özellikle işverenlerden bu noktada çalışanların beklentilerini karşılamaya özen göstermeleri beklenmektedir.

Oyuncu koltukları da son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir. Bilgisayar oyunlarının yaygın bir şekilde oynanması ve oyun oynamanın günümüzde meslek haline gelmesi ile birlikte oyuncu koltukları da farklı tasarımları ile piyasada yerini almaktadır. Oyuncu koltuklarının rahatlığı ve esnekliği oldukça önemlidir. Bilgisayar başında saatlerce oyun oynayan kişilerin herhangi bir sağlık problemi yaşamamaları adına koltuk seçiminde dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Oyuncu koltuklarının ergonomik koşulları sağlaması, dikkat edilmesi gereken hususların başında yer almaktadır. Aynı zamanda koltuğun mekanizmasının kullanıcı için uygun olmasına da dikkat etmek gerekmektedir. Her kullanıcının vücut yapısı farklı olduğu için doğru tercih yapılması önemli bir faktördür. Oyuncu koltuklarının olmazsa olmazlarından biri kol desteğidir. Kol desteği bulunan oyuncu koltukları, uzun saatler boyunca oyun oynayan kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda oyuncu koltuklarının da ayarlanabilir olması gerekmektedir. Koltuğun yüksekliğinin kişinin vücuduna uygun olarak ayarlanabilmesi, konforlu bir oturuş için en gerekli hususlardan biridir. Mutlaka ayarlanabilir oyuncu koltuklarını temin etmeli ve doğru oturuşu sağlamalısınız.

Ofis Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofis koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bilgisayarlı bir çalışma odanız ya da iş ortamınız var ise koltuğun yüksekliğinin bilgisayara uygun olarak ayarlanması oldukça önemlidir. Görüş açınızın en rahat olacağı şekilde koltuğu ayarlayarak rahatlığı yakalayabilirsiniz. Ofis koltuğunun yüksekliğinin ayarlanabilir olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Sabit ayarlı koltuk modelleri ergonomik koşulları sağlamadığı için günümüzde pek tercih edilmemektedir. Koltuğun yüksekliğini ayarlarken kendi boyunuzu da hesaba katmanız son derece önemlidir. Ayaklarınız yere değmezse rahat bir şekilde çalışmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple koltuğun yüksekliğini en doğru şekilde ayarlamaya özen göstermelisiniz. Ofis koltuğu mekanizması da son derece önemlidir. Ofis koltuğunun bel destekli olması, çok sert olmaması kişinin daha sağlıklı koşulda çalışmasını sağlayacaktır.

Ofis koltuk tekeri de oldukça önemlidir. Ofis koltuğunun hareket edebilmesi, daha rahat bir çalışma ortamı oluşturacağı için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Ofis koltuğunun tekerlekli olması, konfor açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Tekerlekli ofis koltukları ile hareket edebilir ve yakınınızdaki eşyaları ayağa kalkmadan kolaylıkla alabilirsiniz. Ofis koltuğu seçiminde bu faktörlere dikkat ettiğinizde daha konforlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Ofis koltuğu modelleri ve detaylı bilgi için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Firmamız üzerinden sunduğumuz hizmetleri ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.